Megalakulás
A társadalom „kis körei” támogatásának jelentőségét Magyarországon is egyre több szakma és szakterület ismeri fel. E sokszínű tevékenységet végző szakemberek és alkotók bár sokféle néven nevezik magukat és munkájukat, abban egyet értenek, hogy a közösségi munkát, közösségfejlesztést, közösségi tervezést, közösség szervezését végzők, a helyi társadalom fejlesztéséért munkálkodók közös érdeke a Budapesti Nyilatkozatban (Building Civil Society in Europe through Community Development – International Conference – Budapest, 2004. www.kka.hu) megfogalmazott elvek megvalósítása és e szakemberek közös érdekeinek képviselete. A közösségiség mellőzésének társadalmi kockázata, hogy még több elnyomott és perifériára szorult ember idegenedik el a társadalomtól.
E felismerés vezette az alapítókat, az Autonómia Alapítványt, a Civil Kollégium Alapítványt, a Felső-Kiskunsági Közösségi Munkások Egyesületét, a Kelet-Magyarországi Közösségszolgálat Alapítványt (a Pro-Háló képiseletében), a Közösségfejlesztők Egyesületét, a Közösségi Kapcsolat Alapítványt, a Partners Hungary Alapítványt, a Regionális Forrásközpontok Országos Egyesületét, a Soros Alapítványt és az Ökotárs Alapítványt a SZÖVETSÉG a Közösségi Részvétel Fejlesztéséért Egyesület létrehozására, 2004. november 14-én. Tevékenységünket a bejegyzés jogerőre emelkedése után, 2005-ben kezdtük meg.
Szervezetünkhöz 2007-ben csatlakozott a Nonprofit Információs és Oktató (NIOK) Alapítvány.
A SZÖVETSÉG azokat a szervezeteket fogja össze, amelyek együttműködésükkel hozzá kívánnak járulni a közösségfejlesztés, a közösség szervezés, a közösségi munka, közösségi tervezés, társadalmi súlyának növeléséhez.
Alapvető céljaink
A SZÖVETSÉG alapvető célja és feladata: a közösségi alapú társadalom megteremtésének elősegítése, a lakosság társadalmi részvételének fokozása, a munkaerőpiacon hátrányos helyzetbe kerülő csoportok reintegrációjának elősegítése, a nők-férfiak esélyegyenlőségének előmozdítása, az állam és az önkormányzatok felelősségének tudatosítása a közösség általi fejlesztési folyamatok megszervezésében. Részletesebben:
Az első évek
A fenti célok elérése érekében egyesületünk az alábbi tevékenységeket végezte, és zömét végzi ma is:
A Közösségi Kezdeményezések Szakmai Támogató Hálózatának (KÖZTÁMHÁLÓ) tagjaként a hét régióban közreműködő szervezetek számára koordinációs és adminisztrációs szolgáltatásokat nyújtottunk, a Pest megyei KÖZTÁMHÁLÓ feladatainak ellátására pedig közvetlenül került sor, melynek során konzultációkat, képzéseket, nyújtottunk tapasztalatcseréket szerveztünk, és elláttuk az adminisztrációs feladatokat.
Elkészítettük a KÖZTÁMHÁLÓ első két évének tevékenységét összegző szakmai elemzést és egy részletes monitoring tanulmányt, ami a fejlesztési irányokra is javaslatot tesz.
Egyesületünk alapműködéshez székhelyünkön használunk egy irodát, mely egész évben látja el feladatait, az ügyvezető-alelnök programvezetésével. Itt rendelkezésre állnak az alapvető kommunikációs eszközök (telefon, fax, internet) és adminisztratív, pályázatírói folytatunk. Az iroda koordinálja és segíti a tagszervezetek közötti információáramlást, végzi a tevékenységekkel kapcsolatos adminisztrációs munkát, folyamatos pályázatfigyelést, információgyűjtést végez, szakmai anyagokat gyűjt, részt vesz a közösségfejlesztéssel kapcsolatos szakmai rendezvényeken. Szervezi, koordinálja az egyesület szakmai munkáját, melyet levelezőlistán keresztül is bonyolítunk. Tájékoztatókat tartunk az egyesület tevékenységéről, céljairól az ország különböző pontjain.
További tevékenységeink voltak: