1. Workshopokat tartunk a tagszervezeteink képviselőivel, meghívott szakértőkkel és érdeklődőkkel
Célja, hogy szakterületenként (ágazatonként) szakmapolitikai irányelveink kidolgozása folyamatában ajánlásokat fogalmazzunk meg.
A témafelelős tagszervezetek elkészítik a vitaindító anyagokat, melyet a résztvevőknek előre elküldenek, a workshopon megvitatunk. Itt mindenki szakmaterületéről hozzáteszi a saját elképzeléseit, anyagát és azok alapján véglegesítjük ajánlásunkat. Mindezeket összefoglalva, ebből kiindulva egységes cselekvési terv-lobby anyag készül az év végére. Az ajánlások elkészítéshez egységes szempontrendszert fogalmazunk meg a programindító workshopon.
Együttműködési lehetőségeket keresünk más a témában érdekelt szervezetekkel és bevonjuk őket az ajánlások/lobby stratégia kidolgozásába, a SZÖVETSÉG munkájába.
Szakterületenként (ágazatonként) ajánlás készül, a program végén pedig egységes cselekvési terv/lobbi anyag.
2. Háttértanulmányok készítése a SZÖVETSÉG tagszervezeteinek tapasztalatai alapján
A szakterületenkénti (ágazati) ajánlásokat, a cselekvési terv/lobbi anyag elkészítését megalapozó tanulmányok készülnek, illetve elkészítjük a Közösségek állapota 2009 c. anyagof.
Az érdekképviselet, lobbi tapasztalatok és technikák, az eddigi tevékenységek, eredményeinek összegyűjtése, elemzése, összefoglalása történik.
Külön téma a helyi közösségek és önkormányzatok együttműködése tapasztalatainak gyűjtése, a jó és rossz egyaránt.
3. Budapesti Nyilatkozat – Szeminárium és műhelymunka a V4 országokból érkező szakemberekkel
Célja a Budapesti Nyilatkozat felülvizsgálata, azokkal a Visegrádi országokból érkező résztvevőkkel, akik aláírták 2004-ben, valamint a SZÖVETSÉG tagszervezeteinek képviselőivel. Tanulni kívánunk egymás eredményeiből, kudarcaiból és olyan célokat akarunk kitűzni, melyek segíthetik a közösségfejlesztés társadalmi konfliktus kezelő hatásainak széleskörű használatát.
Előtte a magyarországi helyzetet elemző anyag készül, ugyanerre kérjük a külföldi partnereinket is. Szempontok, ill. megvitatandó témák: A résztvevő szervezetek mit tudtak tenni saját országaikban a megfogalmazott elvek érvényesítése érdekében? Melyik kormány mit tett a nyilatkozat nyomán? Milyen gyakorlati haszna volt a lépéseknek? Milyen további igényeket lehetne megfogalmazni?
A szeminárium eredményeképpen a: V4 országok szakembereinek szempontjait tükröző, megújított V4-Budapesti Nyilatkozat születik.
4. Nyilvánosság
A program során elkészült anyagokat közzétesszük honlapunkon, elküldjük partnereinknek, érintett szervezeteknek, kormányzati szervezeteknek, továbbá sajtóközlemény, sajtótájékoztató útján nyilvánosságra hozzuk.
Az első - indító - workshopon megbeszéltük a fentieket, felosztottuk a feladatokat, elkészítettünk egy ütemtervet:
1. Részvételi törvény-tervezet bemutatása. A tervezet kidolgozásának folyamata.
Felelős: Gerencsér Balázs - NIOK
2. Terület- és településfejlesztés
Felelős: Péterfi Ferenc - KÖFE
3. Szociális ügyek
Felelős: Gosztonyi Géza - RFOE
4. Egyének közösségek és szervezeteik részvételi lehetőségei, jó kormányzás
Felelős: Csongor Anna - Autonómia, Kovács Piroska - ProHáló
5. Közösségi tanulás, képzés
Felelős: Vercseg Ilona - CKA
A közigazgatás, önkormányzat és természetvédelem témaköröket vállaló szervezetek képviselőivel az ügyvezető-alelnök egyeztet a programok tartalmáról és az időpont meghatározásáról, ugyanígy a már meghatározott workshopok időpontjáról.
Az ügyvezető-alelnök szempont rendszert dolgozott ki a workshopok tematikájához és formai lebonyolításához, mely e-mailben kérhető: giczey.peter@polgarz.hu
Programunk támogatója a Batory Alapítvány.